Beskrivelse
Selle Royal Explora er en ny sadel i SelleRoyal ‘s store udvalg af sadler. Denne udgave er unisex og designet til moderate / citybike siddestilling.
Du får her en blød sadel med gel-indlæg, som er fordelt over hele sadlen for optimal komfort på lange cykelture. Sadlen er med kurvet profil, der gør det nemt at finde den rigtige kørestilling med det samme, og som giver ryggen den nødvendige større under cykelturen.
Fyldt med fede features
SelleRoyal Explora er designet med RVL-teknologi, som er Selle Royals mest avancerede vakuumteknologi, som fuldender sadlens features. Derfor er den designet med Durango Cover som sikrer en overlegen komfort, høj elasticitet og er 100% vandtæt. Polstringen er Selle Royal’s RoyalGel, som sikrer maksimal komfort og stødabsorbering. RoyalGel reducer stød med op til 40%, så du både kan køre over brosten og grusveje uden besvær.
En smart detalje ved denne sadel er, at den har Selle Royal’s integrerede klik-system (ICS). Med ICS har du mulighed for at montere en af Selle Royal’s sadeltasker uden montering. Klipsen sidder lige under sadlen (se billede), og kan klikkes tilbage i sadlen, hvis du ikke har behov for en sadeltaske.
Denne sadel er Selle Royal Explora i moderat unisex-udgave. Det betyder, at sadlen bedst egnet til en gennemsnitlig / citybike siddestilling (60 graders vinkling ift. vejen), og passer til både mænd og kvinders knoglebygning.
Selle Royal – Komfort som fokuspunkt
Selle Royal har mere end 50 års erfaring med at udvikle komfortable sadler. Her tages højde for materiale, designs og avanceret teknologi. Selle Royal er altså mere end bare en sadel – det er et synonym for kvalitet.